به دلیل تغییراتی که در سایت انجام می شود تا اطلاع ثانوی قادر به پاسخگویی نخواهیم بود.
 • ورود
 • عضویت
 • سبد خرید
  تکمیل سفارش
  جمع کل سفارش:

   بچه‌ها به‌زور کتابخوان نمی‌شوند

   یک مشاور خانواده معتقد است: اصرار بر کتابخوانی و استفاده از زور به کتابخوان کردن کودکان نمی‌انجامد.

   به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سمنان، معصومه عبدالهی، روانشناس در نشست تخصصی "کودک و کتاب" که در نمایشگاه کتاب سمنان برگزار شد، از والدین خواست تا فرزندان را از کودکی با کتاب آشنا کنند.

   وی بیان کرد: اگر می‌خواهید کودکی، کاری را انجام دهد، اول باید خودتان آن را انجام بدهید، بهتر است در جایی مطالعه کنید که کودکان و نوجوانان شما را ببینند.

   عبدالهی بر آموزش کتابخوانی از سنین نخست کودکی تأکید کرد و افزود: آموزش در این سنین موجب فعال شدن محرک‌های گوش دادن کودک و افزایش علاقه آنها به کتاب می‌شود.

   وی با بیان اینکه کتاب خواندن به کودک، احساس خوب و مثبتی می‌دهد، افزود: البته در انتخاب کتاب برای کودک و نوجوان باید به سن وی توجه داشت. همچنین کم کردن محرک‌های جذاب نظیر رایانه و تلویزیون از برنامه‌های روزانه کودک یکی از راه‌های سوق دادن کودکان به سمت کتاب و کتابخوانی است.

   این مشاور خانواده با تأکید بر استفاده نکردن از اصرار در کتابخوان کردن کودکان، از والدین خواست کتاب‌های مورد علاقه کودک را برای او انتخاب کنند و از ایجاد انگیزه مطالعه در کودک برای نزدیک کردن وی به کتاب و کتابخوانی استفاده کنند.

   وی خاطرنشان کرد: اختصاص قفسه‌ای جدا برای کتاب کودکان در خانه و اضافه‌کردن کتاب به لیست خرید، پیشنهاد دیگری است که برای ترغیب کودک و نوجوان به خواندن کتاب موثر است.

   همچنین مهدی نعیمی، یک هنرمند سمنانی نیز در نشست تخصصی خانواده و آموزش هنر که در نمایشگاه کتاب برگزار شد، با اشاره به نقش خانواده‌ها در استعدادیابی فرزندان، گفت: خانواده‌ها باید علایق فرزندان خود را از کودکی شناسایی کرده تا استعدادهای آنها را پرورش دهند.

   وی افزود: هنر می‌تواند نقش مثبتی در خانواده و روابط حاکم بر آن داشته باشد و چگونگی برخورد خانواده‌ها با فرزندانشان و تشویق آن‌ها به روی آوردن به هنر اهمیت زیادی دارد.شخصیت هنری بسیاری از فعالان حرفه‌ای عرصه هنر از خردسالی شکل می‌گیرد، بنابراین خانواده‌ها باید علایق فرزندان خود را از کودکی بشناسند تا بتوانند آن‌ها را در مسیر درست هدایت کنند.

   این هنرمند سمنانی خاطرنشان کرد: خانواده‌ها باید ابتدا مقوله هنر را خوب بشناسند، ابعاد خلاق و ابتکاری آن را پیدا و بعد با مطالعه و دقت کافی به کودک خود توجه داشته باشند.

   وی بیان کرد: کودکان بالقوه خلاق و آفریننده هستند و از محیط الگو می‌گیرند. زندگی نامه‌هایی که به شرح دوران کودکی هنرمندان می‌پردازد، نشان می‌دهد که همیشه در خانه، زمینه مساعدی برای ظهور استعداد کودک وجود داشته است؛ والدین غالباً جزو اولین مربیان کودک خود هستند و اغلب خودشان نیز خالق یک اثر هنری بوده‌اند.

   منبع: ایسنا

   مطالب مشابه

   دیدگاه‌ها و نظرات